ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ “ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ” (video)

Πριν από 25 χρόνια και… 2 ημέρες η Αργεντινή είχε κοντραριστεί με την Αγγλία για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου του 1986. Στο ίδιο παιχνίδι λοιπόν στο οποίο είχε μπει το γκολ με το “χέρι του θεού” , είχε μπει και το “γκολ του αιώνα” (3 λεπτά αργότερα συγκεκριμένα) πάλι από τον ίδιο παίχτη, τον Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα!!

Στο 54ο λεπτό, ο Héctor Enrique έδωσε την μπάλα στον Maradona, λίγα μέτρα πριν από την μεσαία γραμμή. Ο Ντίεγκο Μαραντόνα ξεκίνησε να τρέχει, πέρασε 5 Άγγλους παίκτες (Hodge, Beardsley, Reid, Butcher,Fenwick), έφτασε στην μικρή περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα της Αγγλίας, Peter Shilton, κάνοντας το 2-0.

Σίγουρα ένας από τους αγώνες που έχουν σημαδέψει την παγκόσμια ιστορία του ποδοσφαίρου…

Κατηγορία: ΑΘΛΗΤΙΚΑ